OLEİK ASİT

OLEİK ASİT

Ürün İsmi

Oleik ASİT

Cas No

112-80-1

Görünüm

Renksiz veya Açık Sarı Renkte

Fiziksel Hal

Sıvı (25 °C)

Kimyasal Formül

C17H33COOH

Parlama Noktası, °C

113

Yoğunluk (g/mol)

0,89

Kaynama Noktası, °C

230 (@ 7 mm Hg)

Erime Noktası, °C

20

Özellikler :

Oleik asit, doğada pek çok bitki yağında ve % 30 oranında hayvansal yağlarda gliserin esteri olarak bulunan doymamış yağ asididir. C17H33COOH kimyasal formülle gösterilen, iki kristal yapıya sahip olan oleik asit, doymamış yağ asitlerinin en önemlisidir. Beta oleik asit 16,3 derecede erir, alfa oleik asit ise 13,4 derecede erir.   Endüstri alanında stearik asit üretiminin alt ürünüdür. Basınç altında yağlı asit peltelerinden elde edilen sıvıdan üretilmektedir. Düşük basınçla damıtılabilir ve havanın etkisiyle acı bir koku verir.  

Suda çözünmeyen yağ asidi, alkolün içinde az miktarda çözünmekte, eter ve organik çözücülerin çoğunda iyi çözünmektedir. Doymamış yağ asidi olduğundan, katılma reaksiyonları vermektedir.  

Kullanım Alanları

·         Yağların hidrolizinden elde edilen oleik asit, hidrolizde katalizör şeklinde, çinko ya da aromatik sülfanik asit kullanılmaktadır.

·         Serbest asit şeklinde ayrılan asit, soğutulur ve preslenerek uzaklaştırılır. Daha sonra düşük basınçta fraksiyonlu destilasyon yoluyla saflaştırılır.

·         Daha çok sabun yapımında, tıp alanında, cila üretiminde, deri ve tekstil alanında kullanılır. Sabun sanayisinin hammaddesi konumundadır.

·         Tekli doymamış yağ asidi olarak yüksek tansiyon riskini azalttığı, kolesterolü dengeleyerek kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağladığı yapılan araştırmalarla tespit edilmiştir.

·         Ayrıca şeker hastalarının insülin ihtiyacını azaltmakta ve kanser türlerine karşı koruyucu etki yapmaktadır.

·         Bu yağ asidi eser miktarda HNO2 ile işlem gördüğünde katı elaidik asit üretimi için kullanılır. Mürekkep üretiminde amin yağlayıcı ajan olarak kullanılmaktadır.

·         Oleik asit ayrıca bazı hayvan türlerinde akciğer hasarını uyandırmak için, yeni ilaçların test edilmesi ve akciğer hastalıklarının tedavisinde diğer araçların kullanılması için de kullanılır.

Write a review

Note: HTML is not translated!
    Bad           Good
Captcha
  • Product Code: OLEİK ASİT
  • Availability: In Stock

Tags: OLEİK ASİT