HİDROFLORİK ASİT - %70

HİDROFLORİK ASİT - %70

Ürün İsmi

 HİDROFLORİK ASİT  - %70

Cas No

 7664-39-3

Kimyasal Formülü

 HF

Görünüm

 Berrak sıvı

Saflık (%)

70

Yoğunluk (g/cm3)

1.15

Kaynama Noktası (°C)

19.5

Molekül Ağırlığı (g/mol)

20.006


Özellikler :

Hidroflorik asit, Hidrojen florür bileşiğinin sudaki çözeltisine verilen ad. Özellikle cam işleme sanayinde kullanılır. Camı aşındırıcı etkisi olduğundan dolayı, cam şişelerde saklanamazlar. Berrak sıvı halinde olup, HF olarak tanımlanır.

Hidrojen florür gazı, akciğerlere ve gözlerin kornealarına derhal ve kalıcı hasar verebilen akut zehirdir. Sulu hidroflorik asit, başlangıçta ağrısız derin deride yanma ve sonrasında doku ölümüne yol açabilecek bir temas zehiridir. 

Kullanım Alanları

·          Kullanımında oldukça dikkat edilmelidir. Solunması ciddi zehirlenmelere yol açarken, cilt ile teması, derin yanıklara sebebiyet verebilir.

·          Hidroflorik asit yüksek oktanlı benzin yapımında da kullanılır.

·          Alüminyum ve uranyum'un saflaştırılması, çamaşır ürünlerinde pas uzaklaştırılması, yağ endüstrisinde katalizör olarak da kullanılmaktadır.

·          Silikat bileşiklerini çözme yeteneği nedeniyle, sık sık kaya örneklerini eritmek amacıyla, mineral ve kaya analiz prosesi sırasında kullanılır.

·          Cam şekillendirmelerinde kullanılır.

·          Endüstriyel kimya, maden çıkarma, rafine etme, cam kaplama, silikon talaş imalatı ve temizleme konularında bir başlangıç ​​malzemesi veya ara madde olarak kullanılır.

·          Metal işlemede, hidroflorik asit, çeliği çözme kabiliyeti sınırlı olduğundan, paslanmazve karbonlu çeliklerden oksitleri ve diğer yabancı maddeleri uzaklaştırmak için asitleme ajanı olarak kullanılır .

·          Hidroflorik asit, (çoğu) oksitleri ve silikatları çözebilme özelliğinden dolayı, analiz öncesinde kaya örneklerinin çözülmesi (genellikle toz haline getirilir) için yararlıdır.

·          Hidroflorik asit çok aşındırıcı sıvı olmasının yanı sıra güçlü bir temas zehiridir . Hidroflorik asidin dokuya nüfuz etme kabiliyeti nedeniyle, zehirlenme cildi veya gözleri maruz bırakarak veya solunduğunda veya yutulduğunda kolayca oluşabilir.

Write a review

Note: HTML is not translated!
    Bad           Good
Captcha
  • Product Code: HİDROFLORİK ASİT
  • Availability: Ön Sipariş

Tags: Hidroflorik asit