TRİETANOL AMİN (TEA)

TRİETANOL AMİN (TEA)

Ürün Adı

TRİ ETANOL AMİN (TEA)  

Cas No

102-71-6

EINECS No

203-049-8

Kimyasal Formülü

C6H15NO3

Görünüm

Şeffaf Sıvı

Saflık(%)


Yoğunluk (Kg/Litre)

1,126

Parlama Noktası, °C

194,4

Kaynama Noktası, °C

335,4


Özellikleri :

Genellikle TEA olarak kısaltılan trietanolamin, hem bir tersiyer amin hem de bir triol olan, yapışkan bir organik bileşiktir. Bir triol üç alkol grubuna sahip bir moleküldür. Trietanolamin güçlü bir bazdır.     Renksiz bir bileşiktir, ancak örnekler yabancı maddelerden dolayı sarı görünebilir.

Trietanolamin, etilen oksitin sulu amonyak ile reaksiyonundan üretilir ve etanolamin ve dietanolamin üretilir. Ürünlerin oranı, reaktanların stoikiometrinin değiştirilmesi ile kontrol edilebilir.

 Kullanım Alanları

  • Trietanolamin, çimento klinkerinin öğütülmesinde organik katkı maddesi (ağırlıkça% 0.1) olarak da kullanılır. Topların toplanması ve değirmen duvarının tozunun aglomerasyonunu ve kaplanmasını önleyerek öğütme işlemini kolaylaştırır.
  • Eczacılıkta, trietanolamin darbeli kulak kirini tedavi etmek için kullanılan bazı kulak damlalarının aktif maddesidir.
  • Ayrıca, birçok farklı kozmetik ürünlerinde, temizleyici kremler ve sütler, cilt losyonları, göz jöleleri, nemlendiriciler, şampuanlar, tıraş köpükleri vb. kullanılmaktadır.
  • TEA'nın bir diğer ortak kullanımı, sulu çözeltilerde alüminyum iyonları için kompleks oluşturucu bir ajan olarak kullanılır.
  • EDTA gibi başka bir kenetleme maddesi ile kompleksometrik titrasyonlar öncesi maskelemek için kullanılır.
  • Trietanolamin, beton öğütmede yardımcı ajan olarak kullanılmaktadır. Trietanolamin, petrol demülsifiyerlerinde ve korozyon önleyicilerde ara madde olarak kullanılır. Trietanolamin,polimerize edici ajanlarda ve poliüretan reçineleri için katalizör olarak kullanılmaktadır. Trietanolamin, kauçuk vulkanizasyonu tetikleyicilerde görev alır. Trietanolamin,Antfiriz üretiminde kullanılır.

Write a review

Note: HTML is not translated!
    Bad           Good
Captcha
  • Product Code: TRİETANOL AMİN
  • Availability: Ön Sipariş

Tags: trietanol amin, aminler