SODYUM BENZOAT

SODYUM BENZOAT

Ürün Adı :

SODYUM BENZOAT- %99

Cas No

532-32-1

Formül: 

C7H5NaO2

Molar kütle: 

144,11 g/mol

Yoğunluk: 

1,5 g/cm³

Saflık(%)

99

Molekül formülü: 

C7H5NaO2

Çözünürlük (su içinde):

Suda iyi çözülür

Molekül kütlesi: 

144,11 g·mol−1


Özellikleri  :

Sodyum benzoat, birçok ürünün içerisinde yer alan sodyum benzoat, koruyucu madde olarak tercih edilen bir tür tuz türevidir. Bazı ürünlerin içerisine tat vermek için de kullanılan bu madde gıda ürünlerinde fazla kullanılmamalıdır. En fazla %0,1 şeklinde kullanılması uygun görülmüştür. Sodyum benzoat maddesinin gıdalar da fazla kullanılması kişiler de ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kullanım Alanları

  • Sodyum Benzoat, gıda sektörlerinde ve bazı endüstriyel ürün üretimlerinde koruyucu olarak kullanılır. Gıda sanayinde ve bilhassa gazlı içecekler ve benzeri meşrubatlarda, turşularda, ketçap ve benzeri soslarda, marmelat ve reçellerde, margarin, zeytin üretiminde, işlenmiş balık ürünlerinde ve şekerlemelerde yaygın olarak kullanılır.
  • Sodyum Benzoat, üretilen gıda ürünlerinin küf ve mantarlara karşı dirençli olmasını sağlayan bir gıda katkı maddesidir. Bununla birlikte gıda renklerini de koruma özelliğine sahiptir.
  • Tüm gıda koruyucularında olduğu gibi aşırı kullanımı, gıda ürünün tadına etki edebilir. Gıda koruyucularında olduğu gibi, Sodyum Benzoat genellikle % 0.1 ile % 0.2 oranında kullanılması tavsiye edilir.

Write a review

Note: HTML is not translated!
    Bad           Good
Captcha
  • Product Code: SODYUM BENZOAT
  • Availability: Ön Sipariş

Tags: Sodyum benzoat, tuzlar